Roszków
Roszków

„Roszkowskie Betlejemki”


„Roszkowskie Betlejemki” – wystawa szopek bożonarodzeniowych 2016

Przez kilka lat dzieci i dorośli przygotowywali szopki na wystawy w różnych miejscowościach uzyskując wiele nagród. Pomysłów nie brakowało, dlatego pomyślałam o zorganizowaniu takiej wystawy u nas w Roszkowie. Każdy miałby możliwość obejrzenia prac innych osób tu na miejscu. Praca przy szopce to forma ewangelizacji całej rodziny, to wspólnie spędzony czas dzieci, rodziców, to pokazanie talentów mieszkańców, to powrót do pięknego zwyczaju robienia domowych szopek w tym zabieganym świecie.

Roszków to niewielka miejscowość licząca ok. 400 osób wg wiedzy ks. Proboszcza A. Morawiec. Kilkadziesiąt osób przebywa na stałe za granicą. Już w styczniu zapadła decyzja o organizacji wystawy szopek Roszkowskich, tylko mieszkańców, docelowo tyle szopek ilu jest mieszkańców. Początkowo uważano, że jest to plan nierealny, zakładając, że każda osoba będzie twórcą szopki. W świetlicy od stycznia odbywały się warsztaty szopkarskie, powstawały szopki z różnych materiałów, różnymi metodami. Zrobione szopki pakowaliśmy do pudeł, przerwa wakacyjna a później kolejne szopki.

W październiku po ogłoszeniu zaczęto przynosić szopki zrobione w domu jak i te domowe. Stopniowo przybywało szopek, ale do tej liczby docelowej brakowało sporo. Pełna mobilizacja, przyniesiono szopki z różnych miejsc odwiedzanych: z Włoch, Niemiec, Holandii, z Ziemi Świętej a nawet z Kuby.
Te szopki to osobny dział wystawy. Dzieci z naszego przedszkola wspólnie z wychowawczynią Krystyną Mikosińską zrobiły piękną szopkę zbiorową, w świetlicy powstała szopka „krakowska” pod kierunkiem Marii Riedel, nagrodzone przez Wójta Gminy.

Patronat nad wystawą objęli: Wójt Gminy Grzegorz Utracki, Dziekan Dekanatu Tworkorskiego ks. Jerzy Witeczek, Muzeum w Raciborzu z etnograf Julitą Ćwikła, Jiri Cvesper z Czeskiego Stowarzyszenia Szopkarzy.

Wśród szopek znalazła się szopka 80-letnia przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ostatecznie wystawiono 410 szopek, a więc tyle ilu jest mieszkańców Roszkowa. Jedną szopkę mieliśmy z naszego zaprzyjaźnionego Roszkowa k/Jarocina. Wystawa imponująca, kolorowa, różnorodna, jak społeczeństwo Roszkowa. Po uroczystym otwarciu z udziałem wielu gości wcześniej wspomnianych oraz Pani Dyr. GZOKSiT Darii Wieczorek, Pani sekretarz Gminy Małgorzaty Krzemien, Dyr. Szkoły w Krzyżanowicach Pani Kariny Feliks, wręczono 65 nagród i 35 dyplomów za udział. W tym dniu 10 grudnia w tej pięknej scenerii odbyło się spotkanie wigilijne. Do 21 grudnia można było oglądac wystawę i tak się złożyło, że 400 osób obejrzało nasze szopki m. in. dzieci ze szkoły w Wojnowicach. Szopki wróciły do twórców na święta, by cieszyć się z przyjścia Pana Jezusa w gronie rodzinnym.

Wystawa wzbogacona była koncertem kolęd kapeli rodziny Bornikowskich z Wodzisławia i spotkaniem przy grzańcu pod wiatą. Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które pomogły w całym tym przedsięwzięciu a mieszkańcom Roszkowa za piękne szopki i liczny udział w imprezach towarzyszących. To kolejny sukces naszego Roszkowa.

Maria Riedel

Uczestnicy wystawy: Marcin Kramarczyk, Beata Górka, Irena Mikołajek, Michał Bugdol, Piotr Bugdol, Mirela Bugdol, Artur Turoń, Natalia Riedel,Sacha Riedel-Ang, Stefania Sekuła, Tobiasz Śmietana, Alicja Śmietana, Krystian Riedel, Magdalena Szwast, Wojciech Stępień, Bartosz Stępień, Genowefa Bugla, Dominika Bugla, Nikodem Blokesz., Karolina Matuszek, Maria Nawrat, Radosław Riedel, Jakub Górka, Ewa Staś, Maja Wróbel, Faustyna Kegel, Emilia Kegel, Noah Riedel-Ang, Patrycja Bielan, Kamil Bugla, Jakub Bugla, Dawid Bugla, Violetta Riedel-Ang, Elwira Kegel, Halina Blokesz, Andrzej Blokesz, Iwona Kołek, Julia Kołek, Karina Uliczka, Michał Uliczka, Szymon Uliczka, Sylwia Friedek, Estera Dąbrowska, Karina Dąbrowska, Krystyna Gajda, Adrian Riedel, Alojzy Bily, Agnieszka Glenc, Tomasz Glenc, Józef Hiltawski, Patrycja Szwast, Sylwia Szwast, Zuzanna Śmietana, Gabriela Sypień, Aleksandra Stępień, Urszula Wróbel, Paulina Macion, Urszula Farana, Magdalena Wróbel, Renata Riedel, Martyna Mikołajek, Małgorzata Mikołajek, Urszula Mrozek, Gertruda Mikieta, Eryk Bugla, Agnieszka Blokesz, Roszków Wielkopolski, Przedszkole Roszków, Świetlica Roszków, Maria Riedel

Zdjęcia
Roszków
Copyright 2011 by www.roszkow.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
stat4u