Koło gospodyń wiejskich

Koło Gospodyń Wiejskich zostało założone w 1978 roku, a jego przewodniczącą została Anna Blokesz. Członkinie zagospodarowały przydzielone im pomieszczenia w świetlicy. Same zdołały pomalować ściany, doprowadzić do podłączenia wody i zamontowania zlewozmywaka. Zakupiono meble kuchenne, piec węglowy, patelnię, lodówki, naczynia, sztućce oraz niezbędne akcesoria do kuchni. Dzięki ówczesnemu KGW była szatkowana kapusta, organizowano zabawy karnawałowe, możliwe stało się korzystanie z kuchni dla wszystkich mieszkańców wsi.

W 1994 został wybrany nowy zarząd, w którego skład weszły: przewodnicząca Renata Riedel, zastępca przewodniczącej Magdalena Urbaniec, skarbnik Renata Riedel, sekretarz Lucyna Klon, członkinie zarządu Gerda Kretek oraz Weronika Gajda.

Koło w tym czasie otrzymało drugie pomieszczenie, które zostało zagospodarowane dzięki własnym środkom finansowym. Udało się postawić piec kaflowy, doposażyć kuchnię w 5 szaf na naczynia kuchenne, duży stół, dodatkowe naczynia, sztućce, obrusy, duże blachy. W późniejszym czasie udało się wykafelkować podłogę i pomalować ściany. W cenie złomu został zakupiony piekarnik na 3 duże blachy. Dzięki naszemu KGW kuchnia została dodatkowo wyposażona w chłodnie i dodatkową patelnię.

Nasze członkinie uczestniczą aktywnie w życiu lokalnym wsi i gminy. Między innymi na te cele zostały uszyte stroje ludowe, w których często prezentują się np.: podczas dożynek czy corocznych przedświątecznych kiermaszach, na których niejednokrotnie Panie zostały wyróżnione.

Działalność Koła jest prężna skupia 90% pań z Roszkowa. KGW chętnie wspiera działalnością organizowane corocznie dożynki wiejskie oraz inne imprezy, wspaniałymi wypiekami swojskiego kołocza i innych pyszności. Każdego roku jest ręcznie przygotowywana korona dożynkowa, co kosztuje dużo pracy i poświęceń pań. Poza tym organizują spotkania integracyjne.

Siedziba: ul. Nowa 20
47-450 Roszków
tel. (32) 419 41 08

Przewodniczącą jest: Halina Blokesz